Könnyűszerkezetes házak

Korszerű könnyűszerkezetes épületekről: A könnyűszerkezetes építés, annak számos előnyös tulajdonságait felismerve, sok építtető szemében reális alternatívává vált. A magyar építőiparban is lényegesen meg fog ugrani a hagyományos tégla, beton szerkezetnél több szempontból korszerűbb, lényegesen energiatakarékosabb, sokkal gyorsabban és összehasonlíthatatlanul jobb minőségben felépíthető lakóépületek aránya. A könnyűszerkezetes épületekkel szemben a legtipikusabb érvek, hogy nem elég masszívak, a falak mozognak, nyikorognak, nem keltik igazi ház érzését. Sokan úgy vélik, hogy ezek az épületek nem elég időtállóak, a fa elkorhad (fa vázszerkezet alkalmazásánál), stb. Ezeknek az előítéleteknek az alapjául a nem megfelelő minőségben, műszakilag nem megfelelő módon készült, sokszor barkácsolt épületek rossz példája szolgál. A könnyűszerkezetes épületek tengerentúli dominanciája és gyors európai térhódítása önmagában bizonyíték arra, hogy a korszerű technológiák alkalmazásával, szigorúan ellenőrzött kivitelezéssel kiváló minőségű, tartós épületek építhetők.
Ma Magyarországon több cég kínál egymástól eltérő könnyűszerkezetes építési rendszert, amelyek lehetnek paneles és vázas rendszerűek.

Elsősorban a paneles rendszer kiemelkedően jó tulajdonságairól ejtsünk néhány szót.
A faváz elemeinek pontos konszignációs terv alapján történő leszabása, majd rágcsáló-, láng-, gombamentesítő kezelése után a falak üzemi körülmények között, szerelőlapon történő összeállítása. A rétegek összekapcsolásához kizárólag spirálos vagy rovátkolt szögeket használunk, ami biztosíték arra, hogy a kapcsolatok a későbbiekben sem lazulnak fel. A favázas épületek időtállósága a párafékező, de ugyanakkor a szellőző rétegek gondos alkalmazásával biztosítható. A paneleket lehetőség szerint saroktól sarokig gyártják előre, melyeket a helyszínen átmenő csavarokkal fogatnak össze. Már a gyártásnál el lehet helyezni a nyílászárókat, különleges belső és külső formák kialakíthatók. Az épület nagyságától függően a kész alapra egy illetve két nap alatt felállíthatók egy teljes épület panelfalai. A könnyűszerkezetes házakhoz optimálisan igazodó szeglemezes kötésű tetőszerkezetet alkalmazunk. Ezek a szeglemezes kötésű tetőszerkezetek illetve rácsos tartók a hagyományos épületekhez, gyors tetőcserét igénylő épületekhez és utólagos szigeteléshez is kiválóan alkalmasak.

A vázas rendszerek közül a váz anyaga szerint megkülönböztethetünk fa- és fémvázas megoldásokat. A vázas rendszerű építkezésnél először a vázszerkezetet állítják össze, majd a rétegeket (ami a paneles rendszernél megtalálható) ezután szegelik, kapcsozzák fel, ez az úgynevezett „kanadai rendszer”. A fal teherbírását a favázoszlopok viszonylag sűrű elhelyezése biztosítja (50; 60; 62,5 cm). A falak merevségét a favázszerkezet kétoldali héjazása adja. A héjazás az a dolog, amiben egyes kivitelezők eltérnek. A falak belső illetve a válaszfalak mindkét oldalát OSB vagy faforgácslap és gipszkarton lappal borítják. Vannak, akik ezeket a felületeket csak gipszkartonnal borítják. A falvázoszlopok közé 10-14 cm-es üveg vagy kőzetgyapot szigetelés kerül, így az elkészült falak hőszigetelési értéke kétszerese a legkorszerűbb falazóblokkból készült falakénak. A falak külső oldalát szerkezeti elemként is számításba vehető OSB lap borítja. Lényegében minden megtalálható a vázas rendszerben is, csak a gyártási folyamat tér el. Nem elhanyagolható szempont, hogy ezt a kiváló értéket 20 cm-es fallal biztosítani lehet, szemben a hagyományos kívül belül vakolt téglafal 40-42 cm-ével, ami azt jelenti, hogy egy beépítettség mellett, ugyanazon a telken akár egy szobával több is építhető.